Historie oddílu

Oddíl moderní gymnastiky TJ Bohemians Praha patří k oddílům s nejdelší a nejbohatší historií v České republice.

Založen byl 1. dubna 1962 pod názvem Spartak Praha Stalingrad. V roce 1963 byl přejmenován na ČKD Praha a od roku 1965 nesl název BOHEMIANS ČKD. Jako samostatný oddíl tehdy ještě umělecké gymnastiky vznikl z iniciativy paní Růženy Malířové, která již od roku 1954 cvičila s družstvem rekreační gymnastiky při odboru ZTV a oddílu sportovní gymnastiky. Při založení bylo v oddíle umělecké gymnastiky registrováno 56 členek, ale velký zájem o nový ryze ženský sport se projevil v rychlém rozšíření členské základny a v prosinci roku 1962 se registrovalo již 280 členek. V dalších letech se obliba dívčího sportu stále zvyšovala o čemž svědčí údaje ve vzorně vedené kronice oddílu, kde mimo jiné zjistíme, že největší členská základna byla v roce 1968 – 475 členek.

Tato čísla jsou pouze dokladem toho, že výbor oddílu vedený předsedkyní paní Růženou Malířovou vykročil správným směrem a svou práci odváděl na výbornou nejen v tělocvičně, ale i mimo ni. Činnost oddílu byla hned od počátku velice bohatá a rozmanitá. Kromě získávání prvních zkušeností na soutěžích byla zaměřena na společná vystoupení na nejrůznějších společenských akcích včetně televizních vysílání, veřejných hodin, cvičení na gymnaestrádách, spartakiádách a v prvomájových průvodech. Lyžařské zájezdy na Mísečky a letní soustředění v Ledči nad Sázavou se staly tradicí bez které by si řada pamětnic nedovedla oddíl představit.

Od roku 1976 se závodnice oddílu zúčastňovaly „Otevřených přeborů TJ“, které přispívaly k všestrannému rozvoji všech sportovců tělovýchovné jednoty Bohemians. Soutěže probíhaly vždy o víkendech a jednotlivé oddíly mezi sebou soutěžily v míčových hrách, atletice a sportovní gymnastice.

V letech působení oddílu v tělocvičně v Riegrových sadech, tj. do roku 1991, měly členky oddílu možnost využívat plavecký bazén. Mnohé jistě dodnes vzpomínají na hodiny vedené ing. Rudolfem Malířem.

V roce 1991 byla tělocvična v Riegrových sadech vrácena České obci sokolské a část oddílu moderní gymnastiky, která zůstala věrna zelenobílým barvám „Bohemky“ se přestěhovala do zbrusu nové gymnastické haly ve Slovenské ulici. Ale nezůstalo jen u těchto změn. Došlo také k výrazné obměně ve složení výboru, do jehož čela byla zvolena ing. Markéta Lukešová, která jej vede dodnes. Paní Růžena Malířová zůstala i v novém výboru a to ve funkci místopředsedkyně. Je nutno říci, že všechny tyto pro oddíl převratné události se velmi výrazně projevily na značném výkonnostním vzestupu oddílu, který byl již v roce 1992 pověřen přípravou talentované mládeže. Od té doby patří TJ Bohemians Praha k nejúspěšnějším oddílům v ČR.

90. léta patří v historii oddílu k těm výkonnostně nejúspěšnějším. Na úspěchy Moniky Myšičkové a Magdaleny Ladmanové z let 80. navázaly Kateřina Šlégrová , Kristýna Šraibrová, Iveta Šimůnková, Veronika Břízová a Leona Siswartonová.

Mistryněmi ČSFR se v roce 1991 staly Kristýna Šraibrová (juniorky), Kateřina Šlégrová (seniorky) a družstvo společné skladby TJ Bohemians. Získávání mistrovských titulů ve společných skladbách se stalo v TJ Bohemians tradicí, která začala již v 80. letech pod vedením Dany Čapkové a pokračovala v letech 90. pod trenérskou taktovkou Markéty Lukešové.

V roce 1992 se Mistryní ČR (juniorky) stala Iveta Šimůnková a o rok později stejný titul ozdobil i Leonu Siswartonovou. V této době již byla Kateřina Šlégrová stálou členkou seniorkého reprezentačního družstva ČR a pravidelně se zúčastňovala evropských i světových soutěží.

V roce 1993 se Iveta Šimůnková s Kristýnou Šraibrovou zúčastnily společně s jejich trenérkou Markétou Lukešovou ME juniorek v Bukurešti.

V roce 1994 byla Leona Siswartonová členkou juniorské reprezentace ČR a Tereza Müllerová s Klárou Hvězdovou byly zařazeny do přípravy MEJ 1995 v Praze. Iveta Šimůnková a Veronika Břízová byly zařazeny do reprezentačního družstva ČR ve společné skladbě. Kristýna Šraibrová se stala Mistryní ČR (seniorky). Příjemným zážitkem tohoto roku byla účast na mezinárodním šampionátu Israele v Tel Avivu.

Úspěchy pokračovaly i v roce 1995, ve kterém Kateřina Šlégrová obsadila na MČR v MT 3. místo a tuto pozici udržela i ve všech finálových disciplínách. Vybojovala si tak účast na všech závodech Evropského poháru a na MS ve Vídni, kde nás ve společné skladbě reprezentovaly také Veronika Břízová a Iveta Šimůnková.

Významným rokem v historii oddílu je rok 1996, ve kterém na Mistrovství světa ve společných skladbách do Budapešti odjela zcela netradičně děvčata z TJ Bohemians (několikanásobné mistryně ČR) vedená Markétou Lukešovou. Už sama účast oddílového družstva na MS byla zcela neobvyklá a proto 12. místo ve cvičení s 5 obručemi lze považovat ze pěkný výsledek. V tomto roce byla Kateřina Šlégrová zařazena do přípravy pro LOH 1996 v Atlantě.

V roce 1997 reprezentovala ČR na Světové letní universiádě na Sicílii Kristýna Šraibrová, která tam získala titul MISS UNIVERSIADA.

Po celou tuto dobu udržoval oddíl družební styk s kluby z Dánska a Holandska.

V exotické japonské Osace nás v roce 1999 reprezentovala na MS Leona Siswartonová, kterou mohly doprovodit i dvě klubové trenérky Petra Skálová a Markéta Lukešová.

Na řadu mistrovských titulů z 90. let navázala v roce 2005 Maria Savelieva, která získala titul Mistryně ČR v kategorii Naděje mladší.

Oddíl kromě závodní činnosti také pořádá mnoho exhibičních vystoupení, z nichž k nejvýznamnějším určitě patří Hvězdná, Sněhobílá, Čarodějná a Pouliční show, které byly pořádány ve spolupráci s oddíly SG a SA a na kterých vždy učinkovalo okolo 120 dětí.

Nezávodní složku v oddíle stále reprezentuje družstvo rekreační gymnastiky pod vedením paní Růženy Malířové.

A že se naše závodnice neztratí ani po skončení závodní kariéry dokládá např. Veronika Břízová, která se v roce 1997 stala VICEMISS AEROBIC, Leona Siswartonová,která nastoupila na dráhu fotomodelky.

Radost máme také z děvčat, která vyrostla na Bohemce a u gymnastiky zůstala v roli trenérek. K nejúspěšnějším v dnešní době patří Petra Skálová (SK Motorlet), Iveta Šimůnková (TJ JM Chodov) a Renata Chomoutová (Sokol Praha VII).